Ján Pokrivčák Dušan Drabik
Ján Pokrivčák pôsobí na Slovenskej poľnohospodárskej univerzite v Nitre a Dušan Drabik na Wageningen University v Holandsku
•Povinné kvóty na podiel biopalív vyvolali na Slovensku, ale aj v Maďarsku alebo Česku vznik biopalivovej vertikály od pestovateľov repky a kukurice cez spracovateľov, rafinérie až po čerpacie stanice.
•Slovensko má spolu s Českom najväčšie farmy v EÚ a veľké farmy idú dobre dokopy s obilninami a olejninami a všeobecne s intenzívnou produkciou, ktorá nie je vždy najbližšia prírode.
•Repka nie je problémom, je len syndrómom zlého nastavenia pomerov v našom poľnohospodárstve.
Na Slovensku v súčasnosti prebieha veľmi intenzívna diskusia o reformách poľnohospodárstva, v ktorej repka zohráva významnú úlohu.
Jej podiel na ornej pôde je u nás relatívne vysoký, v rámci EÚ sme na druhom mieste po Česku. Napríklad v roku 2018 sme repku pestovali na 11,4 percenta ornej pôdy, kým v rámci V4 to v tom istom roku bolo 7,6 až 16,5 percenta, v Nemecku 10,5 percenta a v Rakúsku 3,1 percenta.
Poľnohospodári sa sami rozhodujú, koľko hektárov repky osejú. Nenariaďuje im to Európska komisia, ba ani žiadna iná centrálna plánovacia komisia.
Repku si vyberajú vo väčšej miere preto, lebo z jej pestovania majú spravidla vyšší zisk na hektár ako z iných plodín, respektíve z chovu zvierat. Poľnohospodári totiž, tak ako väčšina podnikov, maximalizujú ekonomický zisk a to je pre naše hospodárstvo dobré.
Ako vznikla potreba biopalív
K výhodným ekonomickým podmienkam na pestovanie repky v nedávnych rokoch prispeli aj nariadenia EÚ. Na základe aj lobistických tlakov environmentalistov sa EÚ rozhodla implementovať politiky na zníženie spotreby fosílnych palív a ich nahradenie palivami z obnoviteľných zdrojov.
Biopalivá sa považovali za menej škodlivé pre klímu ako palivá vyrobené z ropy. Bionafta z repky je alternatívou k nafte podobne ako bioetanol z kukurice, pšenice alebo cukrovej trstiny k benzínu.
Výrobou a spotrebou biopalív v EÚ sa podľa návrhov Komisie schválených členskými štátmi a Európskym parlamentom mala znížiť aj naša strategická závislosť od dovozu ropy z Ruska a arabských štátov.
S cieľom zvýšenia podielu biopalív na celkovej spotrebe palív v pozemnej doprave sa zaviedli povinné minimálne primiešavacie podiely biopalív, dotovala sa výstavba závodov na výrobu bioetanolu a bionafty a poľnohospodárom sa poskytovala zvýšená podpora na komodity pre výrobu biopalív.
Na základe týchto politík EÚ sa na Slovensku, ale aj v Maďarsku alebo Česku vybudovala biopalivová vertikála zahŕňajúca pestovateľov repky a kukurice, spracovateľov, rafinérie a čerpacie stanice.
Problémy s biopalivami
Neskôr sa ukázalo, že výroba biopalív nie je záchranou pre životné prostredie v takom rozsahu, ako sa predpokladalo. Na základe mnohých analýz sa prišlo na to, že výroba biopalív má svoje negatíva vo forme zvyšovania cien základných surovín (napr. kukurica, repka; to platí najmä pre poľnohospodárov, ktorí nakupujú kukuricu ako krmivo, a, samozrejme, pre spotrebiteľov potravín), resp. vo výrube dažďových pralesov v Indonézii a inde, čo následne vedie k zvýšenej produkcii CO2 a strate živočíšnych a rastlinných druhov.
Medzi pozitíva výroby biopalív možno zaradiť zlepšenie odbytu hlavných odvetví rastlinnej produkcie.
V súčasnosti sa na celom svete vrátane USA, Brazílie, Číny a EÚ investujú do výroby biopalív obrovské zdroje. Prudký nárast výroby etanolu v USA a ďalších krajinách spôsobil citeľný nárast cien obilnín okolo roku 2008 a neskôr v roku 2011.
Aj keď bohatá úroda kukurice a sóje v USA niekoľko rokov po sebe znížila ceny komodít, to neznamená, že spojitosť cien rastlinných komodít a cien biopalív pominula. V súčasnosti sa hľadajú technologické riešenia prechodu na biopalivá druhej generácie, ktoré by sa vyrábali z drevín, resp. odpadov, a na svoju produkciu by nevyužívali kvalitnú poľnohospodársku pôdu. Táto technológia je však ešte len v začiatkoch.
Je to iba rastlina
Produkcia repky má svoje výhody aj nevýhody. Toto však neplatí len pre repku, ale pre čokoľvek. Aj výroba automobilov škodí životnému prostrediu. Rovnako negatívne efekty vytvára aj produkcia mlieka či hovädzieho mäsa, ktorá, mimochodom, prispieva ku klimatickej zmene najviac zo všetkých poľnohospodárskych aktivít.
Ak chceme pomôcť prírode, asi by sme hlavne mali jesť menej steakov a jogurtov, ale chovateľov hovädzieho dobytka tým určite nepotešíme.
Tiež je dobré konzumovať menej cukru, ale to znamená pestovať menej cukrovej repy. A to už nehovoríme o pive alebo alkohole, ktoré sa vyrábajú z obilnín.
Inými slovami, repka je normálna poľnohospodárska komodita a poľnohospodári sami najlepšie vedia, aké má výhody alebo nevýhody. Z ekologického hľadiska ju všeobecne netreba zatracovať.
Pestovanie repky má len okrajový vplyv na pestovateľov ovocia a zeleniny. Ovocie a zelenina sa na Slovensku pestujú na približne 10- až 12-tisícoch hektároch, kým obilniny na 750-tisícoch hektároch a repka na 150-tisícoch. Zdvojnásobenie produkcie ovocia a zeleniny nepredstavuje pre produkciu obilnín a olejnín nijaký problém.