Dňa 10.10. 2024 sa na pôde SPU v Nitre uskutočnil workshop s názvom Príprava novej agropolitiky a úpravy Strategického plánu SPP.
Čítať viac...
Dňa 19.04.2024 sa na pôde SPU v Nitre uskutočnil workshop s názvom Riadenie vodných zdrojov odolné voči klimatickej zmene pre poľnohospodárstvo, občanov a ekosystémy.
Klimatická zmena má zásadný vplyv na množstvo a kvalitu vody pre poľnohospodárstvo, energetiku, priemysel, obyvateľstvo a ekosystémy. Riešenie problémov s vodou musí byť preto komplexné, založené na spolupráci ministerstiev, relevantných inštitúcií, univerzít a výskumných ústavov so zahrnutím poľnohospodárov, obyvateľstva, obcí, energetického sektora. Prinášame Vám okrem prezenácií pozvaných hostí aj krátku sumarizáciu a závery workshopu.
Čítať viac...
Pri príprave Intervenčnej stratégie sa v súčasnosti najviac diskutuje o národnom spolufinancovaní Programu rozvoja vidieka. Priame platby (prvý pilier) sú plne zabezpečované z európskeho rozpočtu. Program rozvoja vidieka (druhý pilier) sa financuje spoločne. Časť z európskeho rozpočtu a časť zo štátneho rozpočtu členských štátov.
Aké bude spolufinancovanie rozvoja vidieka v rokoch 2021-2027?
Podporí súčasná vláda vidiek viac ako predchádzajúce?
Koľko nás bude podpora vidieka stáť?
Budú to efektívne vynaložené peniaze?
Čítať viac...
MPRV SR zverejnilo Intervenčnú stratégiu novej SPP na roky 2023 – 2027. V prvej časti sme sa venovali priamym platbám a v tejto časti zhodnotíme podporu konkurencieschopnosti. Ide o druhý cieľ, ktorý Strategické plány podľa EÚ majú napĺňať. Bude slovenské poľnohospodárstvo konkurencieschopné? Koľko peňazí pôjde na investície? Aká bude viazaná podpora príjmu?
Čítať viac...
MPRV zverejnilo Intervenčnú stratégiu novej SPP na roky 2023 – 2027. Čo teda čaká slovenské poľnohospodárstvo podľa Intervenčnej stratégie? V tomto článku sa venujeme prvému špecifickému cieľu, ktorý je zameraný na podporu príjmu fariem. Čítať viac...
V marcovom čísle AGROmagazín zverejnil rozhovor k príprave poľnohospodárskej politiky na Slovensku. V ňom okrem iného tvrdíme: Na Slovensku sú kvalitní poľnohospodári, ktorí excelentne riadia svoje podniky, či je to rodinná farma alebo bývalé transformované družstvo. Ale treba si uvedomiť, že jedna lastovička leto nerobí. Niekoľko dobrých fariem potravinovú sebestačnosť nevytvorí. My potrebujeme mať systém, ktorý zabezpečí, že všetky naše farmy budú efektívne. Čítať viac...
Slovensko v piatok 19.02.2021 oznámilo Európskej komisii, že v roku 2021 uskutoční viacero zmien poľnohospodárskej podpornej politiky.
Čítať viac...
Tento článok reaguje na diskusiu o priamych platbách, redistributívnej platbe a stropovaní, ktorá na Slovensku aktuálne prebieha. Jeho cieľom je poskytnúť základné fakty a akceptované teórie venujúce sa tejto problematike. Téma je veľmi explozívna a veľkí poľnohospodári plánujú proti navrhovaným zmenám poľnohospodárskej politiky štrajkovať. Čítať viac...
MPRVSR uvažuje so zavedením redistributívnej platby. Detaily zatiaľ nie sú známe, ale ak sa tak stane, pôjde o prvý podstatný zásah do rozdeľovania priamych platieb pre slovenských poľnohospodárov po dlhšej dobe. Priame platby na Slovensku totiž stále fungujú tak, ako boli nastavené v roku 2014. Čítať viac...
Príprava Strategického plánu novej SPP: spoločne a odborne
Hlavný organizátor konferencie:
SPU v Nitre
Príprava Strategického plánu pre Slovensko v rámci SPP 2021 – 2027 vrcholí. Aké rámce pre novú agropolitiku boli schválené v Bruseli? Aké sú priority agrorezortu a čo chcú poľnohospodári? Ako treba podporiť produkciu ovocia, zeleniny a živočíšnu výrobu? Bude dosť financií? Pozvaní hostia dali odpovede.
Čítať viac...
01.PokrivcakToth.pdf |
02.Lettrichova.pdf |
03.Gajdos.pdf |
04.Glovatak.pdf |
05.Zahradnik.pdf |
07.Ridzon.pdf |
08.Balaz.pdf |
09.Kovacs.pdf |
10.Kravcik.pdf |
11.Kovac.pdf |